محمد رحیمی مدیسه

دانایی توانایی است

عفونت ادراری در کودکان

علائم

بي‌اشتهايي، بي‌قراري، بي‌خوابي، درد پهلو، سوزش در هنگام ادرار و تب‌هاي بي‌دليل از علائم عفونت ادراري در شيرخواران يا كودكان هستند اما گاهي اوقات اين عارضه هيچ علامت خاصي ندارد و به همين دليل الزامي است كه آزمايش ادرار در كودكان ماهانه انجام شود تا در صورت وجود عفونت ادراري به موقع تشخيص داده شود.

دكتر يوسف شفقتي، فوق‌تخصص اطفال مي‌گويد: متاسفانه بر اثر عدم انجام آزمايش ادرار كه الزامي است به طور روتين در معاينات كودكان بويژه شيرخواران لحاظ شود، در بسياري موارد عفونت ادراري در كودكان تشخيص داده نمي‌شود و در نتيجه اين عارضه درمان نشده و روي سلامت دستگاه ادراري كودك به ويژه كليه‌ها تاثيرات منفي بسزايي برجاي مي‌گذارد و گاه حتي منجر به نارسايي شديد كليه در بزرگسالي نيز مي‌شود.

او ادامه مي‌دهد: عدم تشخيص عفونت ادراري در موارد حاد منجر به عفونت كليه‌ها مي‌شود كه در اين موارد بيمار تب شديد كرده، بي‌حال و سست بوده و درد شديد كليه دارد كه بايد سريعا به بيمارستان منتقل شده و براساس كشت ادرار، آنتي‌بيوتيك مخصوص به بدن كودك تزريق شود كه به طور معمول 2 هفته به طول مي‌انجامد تا علائم عفونت از بين رود.

اين متخصص به ايسنا مي‌گويد: كاهش شديد وزن در كودكان، عدم استراحت و فقدان خواب آرام از علائم اصلي عفونت ادراري در كودكان است كه اگر كودك به موقع به پزشك متخصص مراجعه كند پس از انجام آزمايش كشت ادرار، تزريق عضلاني و مصرف دارو اين عفونت از بين مي‌رود اما اگر تشخيص و درمان آن به تعويق افتد، عفونت دستگاه ادراري بويژه كليه‌ها و اجزاي تناسلي از كمترين عوارض اين بيماري خواهد بود.

ابتلاي بيشتر در كودكان دختر

بجز در چند ماه اول زندگي، عفونت‌هاي سيستم ادراري و كليه‌ها در دختربچه‌ها بيشتر بروز مي‌كند. علت بروز عفونت‌هاي سيستم ادراري در كودكان دختر، به دليل كوتاه بودن مجراي ادراري آنان است؛ چرا كه ميكروب‌ها راحت‌تر مي‌توانند از ناحيه تناسلي و پيشاب‌راه به مثانه و كليه‌ها برسند؛ ضمن آن‌كه يكي ديگر از دلايل مهم ابتلا به اين بيماري در كودكان رعايت نكردن طريقه شستشوي كودك پس از دفع مدفوع است.

اما در پسران احتمال ابتلا به عفونت ادراري در صورت ختنه كاهش مي‌يابد. به گفته پزشكان حتي چنانچه عمل ختنه پس از 4 سالگي انجام پذيرد در كاهش ابتلا اين كودكان به عفونت‌هاي ادراري موثر واقع مي‌شود.

يكي از علائم ابتلاي كودك به عفونت ادراري، بد بوشدن ادرار است، البته تغيير بوي ادرار ممكن است به دلايل ديگري از جمله مواد غذايي مصرفي يا داروهاي مصرفي مرتبط باشد اما بهتر آن است در صورت تند بودن بوي ادرار خصوصا در شيرخواران با پزشك درخصوص عفونت ادراري مشورت شود.

همچنين يكي از دلايل ابتلا به عفونت ادراري نگه داشتن ادرار عنوان مي‌شود. بنابراين لازم است والدين در اين خصوص توجه داشته باشند كه اين مورد در كودكاني كه به مهدكودك يا مدرسه مي‌روند از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

البته بي‌اشتهايي يا حتي گوشه‌گيري نيز مي‌تواند از علائم اوليه ابتلا به عفونت ادراري باشد.

ختنه، مانع عفونت ادراري

امروزه فوايد ختنه از نظر كاهش عفونت‌هاي ادراري در تمام دنيا به اثبات رسيده تا جايي كه در آمريكا، انگلستان و بسياري از كشورهاي ديگر اين روش به منظور جلوگيري از عفونت‌هاي ادراري حتي در كودكان غيرمسلمان تجويز مي‌شود.

شيوع عفونت ادراري در پسر بچه‌هايي كه ختنه نشده‌اند 20 برابر بيشتر از پسربچه‌هايي است كه تحت اين عمل قرار گرفته‌اند.

در حالي كه اورولوژيست‌ها و متخصصان اطفال انجام ختنه را در سنين شيرخوارگي توصيه مي‌كنند، برخي پزشكان با اعتقاد به اين‌كه پوشك بچه سبب ساييدگي و تنگي مجرا مي‌شود انجام ختنه را به تاخير مي‌اندازند.

بهترين زمان براي ختنه پسر بچه‌ها زير‌يك ماهگي است. به اعتقاد برخي از پزشكان ختنه بين 5/3 تا 5 سالگي عوارض رواني منفي بر روي كودك بر‌جاي مي‌گذارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 17:39  توسط محمد رحیمی مدیسه  |